Blog

Campionii Karting Masters ai anului 2021

Încă un sezon a trecut în seriile Karting Masters și liniștea s-a lăsat peste boxe. Este timpul să ne cunoaștem campionii celor trei serii pe care Karting Masters le-a susținut anul acesta.

La Romanian Karting Masters, după cinci etape, clasamentul final este următorul:
  • La clasa Rookie C60, campion este Rareș Gabriel Enescu (Drinago Racing), vice-campion este Victor Irimia (Drinago Racing), în timp ce locul al treilea este ocupat de Mihai Adrian Șerban (Drinago Racing).
  • La clasa Micro ROK, pe locul I s-a clasat sezonul acesta Patrick Săliștean (Autosally), pe locul secund Răzvan Ciobanu (Drinago Racing), iar medalia de bronz revine lui Ioan Alexandru Buturean (Autosally).
  • Trofeul Lady Micro ROK a fost revendicat în acest sezon de Antonia Vidican (Vidi Top Sport).
  • La clasa Mini ROK, campion este Tudor Jercan (Formula K), locul II îi revine lui Alexandru Rad (Formula K), iar locul III este ocupat de David Ciureanu (Autosally).
  • Trofeul Lady Mini ROK a fost câștigat în 2021 de Sonia Crivoiruc (Real Racing).
  • La clasa Junior ROK, campion este Kevin Vlăsceanu (Toka Racing), vice-campion este Luca Paul Viișoreanu (Real Racing), iar locul al treilea este ocupat de Alexandru Boltașu (Drinago Racing).
  • Categoria Senior ROK, care a revenit anul acesta după o lipsă de câțiva ani, a fost câștigată de Costin Tudor Ion (Real Racing), urmat de Andrew Denis Boriceanu (Drinago Racing) și Andrei Godeanu (Jaques Motorsport), în timp ce la Senior ROK 35+ clasamentul a fost completat de Bogdan Ionescu (Legend Racing Team) secondat de Bogdan Irimia (Drinago Racing) și de Dumitru Lucian Rușitoru (Legend Racing Team).
  • Clasa regină, KZ, i-a adus locul I lui Alexandru Iancu (Real Racing), locul secund fiind ocupat de Roberto Lucaccioni (Jaques Motorsport), iar locul trei de Raul Pop (Jaques Motorsport). Categoria Gold, KZ 35+, a premiat anul acesta pe George Guli (Superkart Racing Team), locul secund fiind ocupat de Gianluigi Franceschini (Real Racing) iar bronzul a revenit lui Christian Mueller (Endurance Racing).
  • RKM 2021 a premiat și spotivul care în toate cele cinci etape nu a acumulat nicio penalizare, premiul Fair Play RKM 2021 fiind câștigat de Victor Irimia (Drinago Racing).
International Karting Masters, care a adus anul acesta trei etape, a avut următorul clasament final:
  • La clasa Micro ROK, pe locul I s-a clasat Robert Pulbere (Formula K), pe locul al II-lea Ioan Alexandru Buturean (Autosally) și pe locul III Raul Teodor Secară (Autosally).
  • Trofeul Lady Micro ROK a revenit Antoniei Vidican (Vidi Top Sport).
  • La clasa Mini ROK, campion este Alexandru Rad (Formula K), secondat de David Nicolaie (Formula K) și de Patrick Săliștean (Autosally).
  • Trofeul Lady Mini ROK a fost câștigat de Ruxandra Cozma (Real Racing).
  • Clasa Junior ROK l-a adus pe podium pe locul I pe Luca Paul Viișoreanu (Real Racing), pe locul II pe Zoe Florescu Potolea (Real Racing) și pe Alexandru Boltașu (Drinago Racing) pe locul III.
  • Clasa KZ l-a avut campion pe Alexandru Iancu (Real Racing), secondat de Andrei Pielescu (Jaques Motorsport) și de Costin Tudor Ion (Real Racing), în timp ce la clasa KZ 35+ avem un podium format din Gianluigi Franceschini (Real Racing), George Guli (Superkart Racing Team) și Philipp Koehler (Jaques Motorsport).
  • Pilotul cu un parcurs fără pată care a acumulat cele mai multe puncte în clasament și astfel a câștigat premiul Fair Play IKM 2021 a fost Luca Paul Viișoreanu (Real Racing).
Endurance Karting Masters, seria de curse de anduranță de 6 ore dedicate deopotrivă pasionaților și sportivilor, a adus pe podium următoarele echipe:
  • La clasa ClubSport, dedicată amatorilor, pe primul loc s-a clasat echipa Freedom45 (Mihnea SImian, Gregory Rondin, Bogdan Popescu), urmați de piloții echipei Apexs (Karoly Kovacs, Răzvan Constantinescu, Adrian Cristea, Tudor Dan Muntean, Ștefan Alexandru Stancu, Victor Kovacs) pe locul doi și de cei ai echipei West Competition Racing (Maria Turai, Sebastian Apostol, Matei Stoica, Cătălin Tufeanu, Rareș Oprea, Mihai Zaharia, Bogdan Toma, Alina Cristina Udrescu, Andrei Ursan, Sergiu Neagu).
  • La clasa Supercup podiumul a fost câștigat de echipa Racing Queen (Cătălin Cancel, Ovidiu Cancel, Gabriel Munteanu), secondați de piloții echipei Red Motor Racing Team (Dan Vonica, Andrea Raimondi, Narcis Moldovam, Mario Motica) și de cei ai echipei Venue (Adrian Cacovean, Ovidiu Pirlogea, Marius Komives, Ciprian Pirlogea).

De asemenea, amintim că anul acesta, cei mai buni cinci piloți care au participat la Romanian Karting Masters la categoriile Mini ROK, Junior ROK, Senior ROK și KZ au primit tichete de participare la ROK SUPERFINAL 2021. Numele lor este: Alexandru Rad (Formula K), Tudor Jercan (Formula K), Kevin Vlăsceanu (Toka Racing), Costin Tudor Ion (Real Racing) și Alexandru Iancu (Real Racing).